– Działalność Centrum przyczyni się do zwiększenia udziału polskich podmiotów w inicjatywach Europejskiej Agencji Kosmicznej – podkreśla minister finansów i gospodarki Andrzej Domański. – Główne cele projektu to przede wszystkim poprawa bezpieczeństwa i innowacyjności oraz wzmocnienie pozycji Polski jako aktywnego partnera w europejskim sektorze kosmicznym – dodał.
W skład zespołu wchodzą przedstawiciele kilkunastu resortów oraz instytucji publicznych, m.in. Polskiej Agencji Kosmicznej, Rządowego Centrum Bezpieczeństwa i Urzędu Komunikacji Elektronicznej. Pracami zespołu kieruje minister właściwy do spraw gospodarki.
Zespół będzie wspierał rząd w przygotowaniu działań potrzebnych do utworzenia w Polsce pierwszego ośrodka Europejskiej Agencji Kosmicznej. Powstanie centrum to efekt listu intencyjnego podpisanego 27 listopada 2025 r. między Polską a ESA. Dokument rozpoczął formalny proces przygotowań do utworzenia ośrodka w Polsce.
Planowane Centrum ESA w Polsce ma zajmować się m.in. obserwacją Ziemi, analizą danych satelitarnych oraz rozwojem technologii kosmicznych wykorzystywanych w bezpieczeństwie cywilnym i zarządzaniu kryzysowym.