Przewodniczącym zespołu został Piotr Myszka, a jego zastępcą – Mariusz Suwaj. Ponadto członkami gremium zostali:
• Jerzy Biegalski,
• Karol Kaim,
• Krzysztof Borys,
• Jacek Łaguz,
• Robert Stróżyński,
• Piotr Piliszko,
• Paweł Soczewski,
• Bartłomiej Bielawski,
• przedstawiciele Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii.
Celem prac zespołu jest:
• analiza stanu obecnego w zakresie danych GML (analiza obowiązujących przepisów prawa i standardów technicznych, identyfikacja kluczowych problemów);
• opracowanie rekomendacji i wytycznych (określenie standardów wymiany danych, zdefiniowanie zasad wersjonowania i aktualności danych, określenie wymagań jakościowych i dokładności danych, opracowanie zasad zapewnienia spójności pomiędzy poszczególnymi bazami danych, ujednolicenie modelu pojęciowego danych przestrzennych, opracowanie jednolitych schematów aplikacyjnych GML);
• wypracowanie propozycji zmian legislacyjnych i technicznych (doprecyzowanie przepisów dotyczących spójności danych, określenie zasad przekazywania danych, ujednolicenie zasad zapisu GML, identyfikacja koniecznych zmian w przepisach wykonawczych).
Jak czytamy w uzasadnieniu zarządzenia GGK, powołanie zespołu „umożliwi skoordynowane wypracowanie jednolitych zasad stosowania modeli danych, schematów aplikacyjnych oraz standardów wymiany danych w formacie GML, co przyczyni się do poprawy jakości danych, ich spójności oraz efektywności funkcjonowania państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego”.
Przypomnijmy, że zespół ds. GML jest trzecim tego typu gremium powołanym przez GGK Andrzeja Żylisa. Pierwsze pracuje nad utworzeniem samorządu zawodowego geodetów uprawnionych, drugie – nad opracowaniem koncepcji nowego modelu BDOT10k, BDOO oraz map topograficznych.