Ciekawe Tematyarchiwum Geodetywiadomościnewsletterkontaktreklama
Najnowsze wydarzenia z dziedziny geodezji, nawigacji satelitarnej, GIS, katastru, teledetekcji, kartografii. Nowości rynkowe, technologiczne, prawne, wydawnicze. Konferencje, targi, administracja.
2026-04-16 | Geodezja, Instytucje

Nowy zespół przy GGK: ds. modelu pojęciowego i GML

Główny Geodeta Kraju zarządzeniem nr 13 z 7 kwietnia 2026 r. powołał Zespół ds. ujednolicenia stosowania modelu pojęciowego, schematów aplikacyjnych oraz standardów wymiany danych w formacie GML.


Ilustracja: Nowy zespół przy GGK: ds. modelu pojęciowego i GML <br />
Fot. Maxim Basinski przez Canva.com
Fot. Maxim Basinski przez Canva.com

Przewodniczącym zespołu został Piotr Myszka, a jego zastępcą – Mariusz Suwaj. Ponadto członkami gremium zostali:
• Jerzy Biegalski,
• Karol Kaim,
• Krzysztof Borys,
• Jacek Łaguz,
• Robert Stróżyński,
• Piotr Piliszko,
• Paweł Soczewski,
• Bartłomiej Bielawski,
• przedstawiciele Głównego Urzędu Geodezji i Kartografii.

Celem prac zespołu jest:
• analiza stanu obecnego w zakresie danych GML (analiza obowiązujących przepisów prawa i standardów technicznych, identyfikacja kluczowych problemów);
• opracowanie rekomendacji i wytycznych (określenie standardów wymiany danych, zdefiniowanie zasad wersjonowania i aktualności danych, określenie wymagań jakościowych i dokładności danych, opracowanie zasad zapewnienia spójności pomiędzy poszczególnymi bazami danych, ujednolicenie modelu pojęciowego danych przestrzennych, opracowanie jednolitych schematów aplikacyjnych GML);
• wypracowanie propozycji zmian legislacyjnych i technicznych (doprecyzowanie przepisów dotyczących spójności danych, określenie zasad przekazywania danych, ujednolicenie zasad zapisu GML, identyfikacja koniecznych zmian w przepisach wykonawczych).

Jak czytamy w uzasadnieniu zarządzenia GGK, powołanie zespołu „umożliwi skoordynowane wypracowanie jednolitych zasad stosowania modeli danych, schematów aplikacyjnych oraz standardów wymiany danych w formacie GML, co przyczyni się do poprawy jakości danych, ich spójności oraz efektywności funkcjonowania państwowego zasobu geodezyjnego i kartograficznego”.

Przypomnijmy, że zespół ds. GML jest trzecim tego typu gremium powołanym przez GGK Andrzeja Żylisa. Pierwsze pracuje nad utworzeniem samorządu zawodowego geodetów uprawnionych, drugie – nad opracowaniem koncepcji nowego modelu BDOT10k, BDOO oraz map topograficznych.

Źródło: GUGiK


«« powrót

Udostępnij:
udostępnij na Facebook
   

KOMENTARZE Komentarze są wyłącznie opiniami osób je zamieszczających i nie odzwierciedlają stanowiska redakcji Geoforum. Zabrania się zamieszczania linków i adresów stron internetowych, reklam oraz tekstów wulgarnych, oszczerczych, rasistowskich, szerzących nienawiść, zawierających groźby i innych, które mogą być sprzeczne z prawem. W przypadku niezachowania powyższych reguł oraz elementarnych zasad kultury wypowiedzi administrator zastrzega sobie prawo do kasowania całych wpisów. Użytkownik portalu Geoforum.pl ponosi wyłączną odpowiedzialność za zamieszczane przez siebie komentarze, w szczególności jest odpowiedzialny za ewentualne naruszenie praw lub dóbr osób trzecich oraz szkody wynikłe z tego tytułu.

ładowanie komentarzy



zobacz też:



wiadomości

Jak korzystać z danych przestrzennych PIG?
play thumbnail
czy wiesz, że...
© 2023 - 2026 Geo-System Sp. z o.o.

O nas

Geoforum.pl jest portalem internetowym i obszernym kompendium wiedzy na tematy związane z geodezją, kartografią, katastrem, GIS-em, fotogrametrią i teledetekcją, nawigacją satelitarną itp.

Historia

Portal Geoforum.pl został uruchomiony przez redakcję miesięcznika GEODETA w 2005 r. i był prowadzony do 2023 r. przez Geodeta Sp. z o.o.
Od 2 maja 2023 roku serwis prowadzony jest przez Geo-System Sp. z o.o.

Reklama

Zapraszamy do kontaktu na adres
redakcji:

Kontakt

Redaktor prowadzący:
Damian Czekaj
Sekretarz redakcji:
Oliwia Horbaczewska
[email]
prześlij newsa

facebook twitter linkedIn Instagram RSS

RODO
polityka prywatności
mapa strony
kontakt
reklama

v2